Skvělé příběhy často začínají jednoduchým nápadem. Vývoj CLAAS není výjimkou. August Claas a jeho tři bratři - Franz, Theo a Bernhard, položili základ značky CLAAS v roce 1913 výrobou strojů na vázání slámy, které se ukázaly být produktivní a spolehlivé. Nakonec dostali pár patentů na uzlovače, který začali vyrábět.
Po skončení první světové války byli bratři schopni obstarat nástroje a stroje potřebné pro jejich pracovní proces, ale nalezení materiálů pro výrobu slámy bylo téměř nemožné, takže nejprve opravili použité stroje. Kvůli potížím s provázkem používaným v pozdější výrobě August Claas vyvinul a patentoval uzlovací stroj. Německá zemědělská společnost brzy uznala zařízení za nejlepší, co existuje. Kombinace uzlovače se ukázala jako obrovský úspěch a do roku 1930 bylo prodáno více než 10 000 vázačů slámy Claas a společnost expandovala i na trhy jiných evropských zemí.
Nejdůležitější krok
Vedoucí Institutu zemědělské technologie na univerzitě v Bonnu-Poppelsdorfu - profesor Karl Vormfelde - byl tím, kdo navrhl, aby kombajny byly široce představeny do Evropy poté, co viděli, jak zlepšují zemědělská odvětví v USA, Kanadě a Austrálii. Claas brzy představil kombajn navržený tak, aby vyhovoval potřebám typického evropského zemědělce. Stroj byl revoluční a poháněl Claase před konkurencí. Mezi lety 1936 a 1939 bylo vyrobeno sto kusů stroje. Vláda pomalu potlačila výrobu kombajnů v příštích několika letech, než ji úplně zakázala. Claas se obrátil na zbrojní výrobu, aby zůstal nad vodou, ale už prodali 1 400 kombajnů, takže jednoduše začali pracovat na dalších.
Dominující průmysl sklízecích strojů
Koncem čtyřicátých let se Anglie stala obrovským trhem a stala se důvodem pro restart výroby Claas a další rozvoj. Společnost dodala na nový trh zcela nový kombajn SUPER. Logicky dalším krokem bylo zvýšení kapacity a výkonu výrobního závodu.
Na počátku 50. let neměl Claas skutečnou konkurenci na trhu kombajnů v Evropě, ale toto se změnilo do konce desetiletí. Aby zůstal lídrem mezi rostoucí konkurencí, Claas se rozhodl vsadit vše na kombajn a většina prostředků byla nalita do zvýšených objemů výroby strojů. Společnost také vytvořila síť dovozců pro různé země a studovala různé nové zámořské trhy. Počet zaměstnanců vzrostl ze 127 lidí v roce 1945 na neuvěřitelných 5 300 lidí v roce 1968. Výroba kombajnů se rok od roku zvýšila v průměru o 80% a do konce 60. let opustilo továrnu více než 200 000 strojů, což znamená, že se Claas již stal světovým lídrem. Trhové tempo se však zpomalilo a na začátku 70. let se poptávka po zemědělských strojích zastavila. Společnost musela restrukturalizovat podnikání, aby pokračovala v prosperitě. Poté, co se vedení Claasu rozhodlo koupit několik menších společností a vytvořit nové výrobní prostory, byl představen první stroj na sklízecí řezačku s vlastním pohonem: stroj CLAAS JAGUAR se ukázal jako velmi důležitý pro růst společnosti. Pozdější model CLAAS JAGUAR se stal světovým lídrem ve svém segmentu. Kombajn CLAAS DOMINATOR byl představen v 70. letech a rychle se stal také tržním úspěchem. Model Claas Dominator 80 se stal nejúspěšnějším kombajnem v Evropě a větší model Claas Lexion představený později byl stejně úspěšný.
Počítačový zemědělský datový systém s názvem Agrocom byl spuštěn jako služba v roce 1988. Do produktového portfolia se samozřejmě musel přidat traktor. Inženýři na takovém stroji pracovali od konce 60. let.
Expanze
Stroje značky Claas byly v 70. letech prodávány trhy mnoha různých zemí, včetně sovětských. Mezitím byla modelová řada Claas Xerion představena na konci 90. let a zůstala jedním z nejdůležitějších modelů pro růst společnosti spolu s Axionem, který byl představen v následujícím desetiletí (1997). V následujících desetiletích se společnost rozšířila po celém světě a dokonce od roku 2003 do roku 2008 koupila všechny podíly Renault Agriculture. Zcela nová řada modelů traktorů se brzy přidala do produktového portfolia společnosti a upevnila svou pozici lídra v oblasti zemědělství. V současné době mají dceřiné společnosti společnosti Claas Iberica a Claas Italia vlastní distribuční sítě.
Claas nabízí extrémně velké množství traktorů, sklízecích řezaček a kombajnů i lisů na balíky, teleskopických nakladačů a kolových nakladačů.
Více se dozvíte na adrese https://www.claas-group.com